אודותינו 

עמותת שמי"ם מפעילה תוכנית פיתוח יזמות חברתית שמטרתה לחזק ולהעצים בני נוער מהחינוך המיוחד ובני נוער בסיכון.

 

שמי"ם (לשעבר השמי"ם הם הגבול) הינה תוכנית יזמות לנוער שמטרתה לצמצם פערים חברתיים, להעצים את בני הנוער ולעודד אחריות ועשייה חברתית. הארגון הוקם ב-2012 על ידי אלדד פוסטן ומוריה בן עמי, שני סטודנטים בשנה א' באוניברסיטה העברית. בשמי"ם כל קבוצה מודרכת על ידי סטודנטים, ומקימה מיזם חברתי לקהילה שלה- בין אם זה בית הספר או שכונת המגורים. בתוכנית היזמות משתתפים היום כ- 200 בני נוער מכיתות ז'-ט' המחולקים ל-16 קבוצות. את הנערים והנערות מדריכים 32 סטודנטים (2 לכל קבוצה) המגיעים ממגוון המקצועות האקדמיים. בסיס הפעילות של העמותה הינו בירושלים.

 

דרך פרוייקט היזמות זוכים בני הנוער לחווית הצלחה ורוכשים כלים ומיומנויות שילוו אותם לאורך חייהם, במיוחד בעולם החדשני והמתפתח בו אנו חיים. לאורך התהליך אנו שמים דגש על בניית קבוצה ועבודת צוות, על מעגלי זהות ושייכות, על נתינה ועשייה למען האחר ועל אחריות חברתית.

מודל העבודה שלנו מבוסס על מודל Desighn Thinking הפותח באוניברסיטת סטאנפורד. 

 

שנת הפעילות מחולקת לשלושה חלקים:

איתור, גיוס וגיבוש - בחלק זה של השנה, יחד עם בתי הספר אנחנו מגייסים את בני הנוער לקבוצות בבתי הספר. לאחר הגיוס מוקדשים החודשים הראשונים לגיבוש ובניית הקבוצה דרך פעילויות שונות ומהנות.

הכשרה והקמת היזמות- בחלק זה של השנה, ילמדו בני ובנות הנוער כיצד מקימים יזמות קהילתית- חברתית/ עסקית. את תהליך ההכשרה יעברו הנערים תוך הקמת היזמות כך שהלמידה תהיה "בידיים וברגליים" ויישום הכלים הנרכשים יהיה "בשטח".

הרצה וייצוב- זהו השלב האחרון של השנה בו בני הנוער מריצים בעצמם את היזמות אשר הקימו, מפיקים לקחים, לומדים לבנות את התשתית המתאימה על מנת להפוך את היזמות לברת קיימא.

לאורך כל התהליך ישנו דגש על הכלים הנרכשים והישום שלהם בחיי היומיום, מעבר לישום בהקמת היזמות עצמה.יזמות מאפשרת לנו ללמוד על עבודת צוות ושיתוף פעולה, חשיבה יצירתית ופתרון בעיות, התמדה ועמידה באתגרים, אחריות ומפתחת יכולות תקשורת שונים (תקשורת בין אישית, כושר שכנוע ועוד).

דגש נוסף הינו על ההיבט הקהילתי- אנחנו מאמינים שמעורבות ועשייה חברתית הן המפתח לשינוי בחברה הישראלית ולכן מעודדים את בני הנור למעורבות בקהילתם. אי לכך, לכל הפרוייקטים אספקטים חברתיים- קהילתיים. 

מודל העבודה שלנו 

החזון והאמונה שלנו

שמי"ם הינה עמותה הפועלת לצמצום פערים בחברה ולקידום שוויון הזדמנויות דרך יזמות ומעורבות חברתית. אנו מאמינים שהמפתח ליצירת השינוי בחייהם של בני הנוער הוא פיתוח תחושת מסוגלות. אם בני הנוער יאמינו שהם מסוגלים להתקדם, להתפתח, לשאוף, לחלום וגם להגשים חלומות אלו- הם יצליחו לפרוץ את מעגל החיים אליו נולדו ולא יהיה דבר שיעמוד בפניהם.

החזון שלנו הוא ליצור מנהיגות ואזרחות פעילה בקרב בני נוער על ידי פיתוח תחושת מסוגלות והעצמה אישית, כך שיהיה ביכולתם לשנות את גורלם ולקחת אחריות על קהילתם ובית ספרם. בוגר העמותה יהיה אדם אכפתי, מחפש וחוקר, יוזם ובעל מודעות ועירנות חברתית. אדם בעל תפישה עצמית חיובית הרואה עצמו כבעל יכולות, מעורב בקהילה ובעל מוטיבציה לעשייה. אנחנו שואפים שבוגר השמי"ם ישא בארגזו את הכלים הבאים: מודעות חברתית, יכולת התמודדות עם קשיים ופתרון בעיות, יכולת הצבת מטרות והשגתן, יהיה בעל חשיבה יצירתית, יכולת עבודה בצוות ובעל יכולת תקשורת גבוהה. 

הייחודיות שלנו

  • אוכלוסיית היעד - אנחנו נותנים מענה לבני נוער בכיתות ז'-י'. אלו כיתות אשר נופלות בין הכיסאות מבחינת התוכניות החינוכיות הקיימות. בנוסף- אלו הן שנים קריטיות בעיצוב זהותם ועתידם של בני הנוער. אנו פועלים בכיתות חינוך מיוחד, אשר עבורם/ן הכלים והמיומנויות הללו הכי משמעותיים.

  • תוכן - אנחנו מציעים תוכנית ארוכת טווח המפתחת יכולות וכישורים ונותנת כלים לבני הנוער אשר יוכלו ליישם ולהשתמש בהם בכל שלב בחייהם.

  • מתודולוגיה - בעזרת היזמות הקהילתית בני הנוער לומדים לקחת אחריות ולפעול למען קהילתם.

  • גיוס הנערים והנערות - אנו עובדים בכיתות מקדמות בבתי הספר, והקבוצה היא אורגנית. אנחנו חלק ממערכת השעות של בתי הספר, ומופיעים בה באופן קבוע.

  • מדריכים סטודנטים - אנחנו רוצים לסייע לסטודנטים לממן את לימודיהם תוך עשייה משמעותית. בנוסף אנחנו רוצים לחשוף את הסטודנטים לעולם החינוך והאחריות החברתית.